• 29 خرداد 1392

  • 0 نظر

اصول و استانداردهای پذیرفته شده درحسابداری

اصول و استانداردهای پذیرفته شده درحسابداری:

امروزه سازمانها و شرکتها بر اساس اطلاعات مالی تهیه شده توسط نرم افزار حسابداری خود اقدام به تصمیم گیری می نمایند. به همین دلیل برای آنها مهم است که بدانند اطلاعات حسابداری چگونه باید سنجیده و ارایه شوند. به منظور تسهیل در این امر مقرارت و قوانینی برای کسب و کار وضع شده است که شرکتها را از نحوه عملکرد خود مطمئن سازد.

قوانین حسابداری در ایالت متحده امریکا دسته بندی شده و تحت عنوان اصول پذیرفته شده حسابداری (Generally Accepted Accounting Principles)  نامیده می شوند.

اصول پذیرفته شده درحسابداری استانداردهای مشترکی هستند که نحوه گزارش دهی رویدادهای اقتصادی را نشان می دهند.

GAAP :

قوانین و روش هایی که بعنوان هنجار برای ارائه خدمات منصفانه در صورت های مالی مورد استفاده قرار میگیرد. به طور کلی اصول پذیرفته شده در حسابداری می گویند.که منطبق بر اصول پذیرفته شده جهانی (GAAP) است و برای ثبات و مقایسه گزارش های مالی مورد استفاده قرار می گیرند.

GAAP  بیانگر قواعد حسابداری برای آماده سازی و استاندارد کردن گزارش های صورت های مالی مانند ترازنامه ، بیانیه درامد ، اظهارات ورود وجه نقد و...است.

اطلاعات ارائه شده در صورت های مالی که مبتنی بر اندازه گیری های GAAP باشد برای کسانی که تصمیم گیری اقتصادی در یک شرکت را برعهده دارند مانند سرمایه گذاران بالقوه و بستانکاران مفید است.

چرا باید از GAAP تبعیت کنیم ؟

بدون GAAP ، شرکت ها قادر به تصمیم گیری در مورد نحوه ثبت اطلاعات مالی و همچنین تلخیص اطلاعات  خود نبوده است. GAAP واقعیت های اقتصادی یک شرکت را منعکس کرده و قابلیت مقایسه و قابل فهم بودن صورت های مالی را برای مدیران داخلی و خارجی مهیا میسازد.

 

هیئت استاندارد های حسابداری مالی " FASB  " :

حسابداران به طور مستمر با شرایط جدید، پیشرفت های فنی و نوآوری های تجاری که مسائل حسابداری و گزارش‌دهی جدیدی را به‌همراه دارد روبه‌رو هستند که باید به‌گونه‌ای سازمان‌یافته و باثبات با آن ها برخورد شود .fasb در تدوین استانداردهای جدید و تجدیدنظر در استانداردهای موجود نقش حیاتی را ایفا می‌کند. هیئت استانداردهای حسابداری مالی (FASB) با اذعان به اهمیت این نقش عنوان کرده است که مفاهیم بنیادی را از طریق ارائه مبنای مشترک و منطق پایه‌ای برای ارزیابی مزیت ها و روش های مختلف حسابداری، را در تدوین استانداردهای حسابداری و گزارشگری مالی هدایت می‌کند”.


هيات استانداردهاي حسابداري دولتي GASB :

اين هيات توسط بنياد حسابداري مالي در سال 1984 سازماندهي شد. هيات استانداردهاي حسابداري دولتي اختيار تدوين استانداردهاي حسابداري مالي و گزارشگري سازمان‌ها و شخصيت‌هاي حقوقي ايالتي و محلي دولتي را دارد. بنگاه‌هاي خصوصي شامل شركت‌هاي تجاري و سازمان‌هاي غيرانتفاعي به هيات استانداردهاي حسابداري مالي تفويض گرديده است. بيانيه‌هاي صادره توسط هيات استانداردهاي دولتي آمرانه و اصول پذيرفته شده عمومي و معتبر مي‌باشد. همانند هيات استانداردهاي حسابداري مالي، بنياد حسابداري مالي مسووليت انتخاب و تعيين اعضاي هيات استانداردهاي حسابداري دولتي، تأمين مالي مناسب و اعمال نظارت عمومي بر آن را بر عهده دارد.

  • آخرین بار تغییر یافته چهارشنبه, 29 خرداد 1392 10:40

  • 0 نظر

عضویت در خبرنامه پارمیس

با عضویت در خبرنامه، داغ ترین مطالب هفتگی وبلاگ پارمیس را دریافت کنید!